Chia

Chia je poslední dobou velice populární,u nás doma taky,už přes 3/4 roku ji cpu do přítele a jeho zdravotní problémeček téměř vymizel.A já ji cpu taky,a i u mne vše ok.
Jen se často setkávám s názorem,že se to špatně jí,je to suché.No po pravdě,jíst denně lžičku až dvě suchých semínek,to by mne přestalo bavit už tak za týden.Tady je pár věcí,pro inspiraci,jak to upravuji doma.Recept žádný,vážně to závisí jen na fantazii a surovinách.Ale boj ze stereotypem jsem zatím vyhrála.
Macerování ve vodě-vznikne směs na bázi žabích vajíček,bez chuti a zápachu -dá se ale použít dál do salátů,jak ovocných,tak zeleninových kde není moc zálivky,jelikož a protože když Chia nasypeme do např.ovocné směsi z malým poměrem šťávy,vše vycucne,nabobtná a nám místo ovocného salátu vznikne beztvará kejda 🙂
Saláty- jakékoliv,když není Chia předem nabobtnalá,počítáme s tím a přidáme více zálivky (např okurka nakrouhaná,klasický nálev,jak kdo dělá,jen větší množství,já přidávám sem tam česněk,nebo Tzatziky s Chia jdou taky..)
Bílý jogurt,nebo zakysaná smetana -přimícháme suché semínka a dochutíme dle fantazije,jak cukrem,nebo strouhanou čokoládou,grankem,můžem přidat ovoce,to je už fuk,jen počítáme s tím,že vznikne tuhší hmota,ale za to jedlá 🙂
Chia a mléko,no nevím,někde jsem objevila tuto kombinaci pod názvem chia puding,vyzkoušeno ale u nás se to nechytlo,raději jogurt,v mléce mi to přišlo divně rozblemclé a pro mne nejdedlé,ale to už je na chuti každého.
Klasický puding- uvaříme jen z většího množství mléka,já právě dělala klasiku-do formy jsem naskládala piškoty,uvařila řidší čoko puding,přidala chia,nalila na piškoty a teď se to chladí.
Tvarohová pomazánka taky není od věci,jen použijeme řidší tvaroh ve vaničce a ještě ho naředíme-např smetanou,přidáme Chia a dochucovadla-pažitka,sůl,pepř atd…
Ovocné přesnídávky-rozmixované ovoce + Chia i to není od věci
Možností je spousta,jelikož semínka neovlivňují níjak zásadně chuť pokrmu,dají se opravdu využít různě,hlavní je vyhnout se stereotypu,když se člověk něčeho přejí,málo kdy se donutí v konzumaci pokračovat,ať už je to pro něj jakkoliv prospěšné..

Hot cross bun loaf

Hot cross bun loaf – Velikonoce z britských ostrovů v domácí pekárně (od kolegyně překladatelky):
450 g hladké mouky
150 ml mléka
75 ml vody
1/2 lžičky soli (původní recept hlásil 1 celou, ale to na mě bylo až moc)
1 pytlík sušeného droždí nebo cca půl kostky
1 lžička cukru (nebo sáček vanilkového)
1 vejce
50 g změklého másla na kousky
1 lžička mleté skořice
Muškátový ořech, hřebíček, nové koření, kardamon
75 g rozinek nebo jiného sušeného ovoce
2 velké lžíce kandované kůry nebo čokoládových kousků

Navrstvit do nádoby pekárny obvyklým způsobem (nejdřív mokré věci, pak dochucení, mouka a droždí úplně navrch), vybrat program Sladké, střední propečení a váhu kolem 700 g. Pokud má vaše pekárna signál na přidání ovoce/oříšků/semínek, počkejte s nimi na pípnutí. Pokud ne, nebo se vám nechce čekat, vražte je tam rovnou.

Nejlepší je s máslem a džemem a pít k tomu klasické kakao, pěkně retro granko. Anebo bílá káva nebo melta s mlíkem. Mmm…

Bagety

Velmi často pracuji s tímto receptem,obměny dle typu mouky i přidaných surovin jsou samozřejmé,jen se pak musí hlídat hustota těsta a pod.Dnes peču více méně tento recept se sýrem Cottage 🙂
500g mouky (polohrubá/cereální,trochu hladké,či chlebové)
2 lžičky medu
1 lžička olivového oleje
2 lžičky soli
3 lžičky sušeného droží,nebo přiměřené množství čerstvého,kvásku..
370 ml vody
Těsto zpracujeme,necháme vykynout.Pak tvarujeme z těsta to co cheme a následně to upečeme..